זה סיפור אהבה שהתחיל בסערה. החיבור היה מידי ושונה מכל מה שטליה, אחת הבחורות החכמות והרגישות שפגשנו, הכירה עד היום. ראינו אותה זוהרת ופורחת מהדייט הראשון. 

היא יצאה עם מספר בחורים אבל לא נוצרה מערכת יחסים או זוגיות, עד שפגשה את מיכאל – בחור מלא בביטחון עצמי שסחף אותה מהדייט הראשון. 

שמחנו בשבילה וחיכינו לראות איך הקשר מתפתח. בכל שבוע היא סיפרה על הדייטים שלהם ושיתפה שהיא נפתחת ויש כבר רגשות שמתפתחים. 

שלושה חודשים לתוך הקשר טליה ביקשה שניפגש איתה. משהו השתנה. "הכל בסדר, טליה?" 

"אני לא יודעת", היא התפתלה. "מצד אחד מיכאל בן אדם מדהים, אך לאחרונה קרו כמה דברים ואני לא בטוחה שאני צריכה לייחס להם חשיבות, כי באמת, התמונה הכללית היא מדהימה".

ביקשנו מטליה לפרט מה היו הדברים שהפריעו לה.

"אני גרה ברעננה והוא בירושלים. עד היום יצא שאני מגיעה אליו ותמיד יש לו סיבה מוצדקת למה זה לא הגיוני שהוא יגיע אליי. ואם אני חצי מתעקשת על זה, אז איכשהו יוצא שאני קטנונית. או שרצינו לשדך בין חבר שלו לחברה שלי והחבר שלו התקשר אליי כדי לברר עליה, מיכאל לא אהב את זה וביקש לראות את ההתכתבויות שלי עם החבר. והיו עוד מקרים, אז החלטתי לפתוח את זה איתו. בשיחה שהייתה, הוא לכאורה היה מאד קשוב, ודירבן אותי לשתף מה מפריע לי, אבל בסוף הוא ממש נתן לי הרגשה שאני מגזימה. יצאתי בהרגשה ממש רעה מהשיחה והשיא היה שהוא אמר לי שאולי כדאי שאלך לטיפול כי אני חסומה רגשית. אני מרגישה שהלכתי לאיבוד בקשר הזה. תעזרו לי?" 

החלפנו בינינו מבטים וידענו מייד מה עובר לכל אחת בראש. "גזלייטינג" הבהב שם בנוריות אדומות. 

חיבקנו את טליה ואמרנו לה: "ההתלבטות שלך מובנת מכיוון שאין כאן לכאורה נורות אדומות בוהקות. אין כאן אלימות פיזית, או אלימות מילולית ופוגענית. מה שאת מתארת זה הרבה יותר מתוחכם".

 "גזלייטינג" מתרחש כאשר אחד הצדדים זקוק לשליטה והוא מקטין את הצד השני ביודעין, במניפולציה שגורמת לו להטיל ספק בעצמו, בתפישת העולם שלו ובנורמליות שלו. 

איך תדעי אם בן הזוג שלך עושה עלייך "גזלייטינג"?

כשאת מרגישה שהסיטואציה המתרחשת בין שניכם היא לא מקובלת (הוא אף פעם לא יגיע לרעננה) וכשאת מנסה לשקף זאת, התגובה היא: "את מגזימה", "כל דבר קטן זה דרמה מבחינתך". בשלב הבא, כשאת מעמתת אותו עם סיטואציה שהייתה לך קשה, התגובה היא: "את ממציאה דברים. זה בכלל לא קרה".

מאפיין נוסף הוא מצד אחד הרעפת רגשות, מחמאות ותשומת לב, ויום למחרת – התרחקות עד כמעט ניכור. זה חלק מהמניפולציה. 

לא כל מי שאומר או עושה את הדברים הללו הוא בהכרח גזלייטר שיש לברוח ממנו ולא כל מריבה מעידה על גזלייטינג. זה בסדר שיהיו חילוקי דעות ואפילו מריבות. עם זאת, חשוב להיות במודעות ולהרגיש האם את על קרקע יציבה בתוך קשר. 

טליה הייתה מאד קשובה. "אני צריכה לחשוב על כל מה שנאמר כאן". היא יצאה מאיתנו מהורהרת ושמענו ממנה רק אחרי שבועיים. "מיכאל ואני נפרדנו. אני יודעת בוודאות שעשיתי את הצעד הנכון מכיוון שאחרי הפרידה מצאתי את עצמי עושה דברים שמאד אהבתי לעשות לפני הקשר עם מיכאל והם נעלמו מהיום-יום שלי, ואמרתי לעצמי – ברוכה השבה טליה, נעלמת לי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *